Ana içeriğe atla

Ajax - Hollandalılar ve Savaş / Kitap Önerileri #3


"Futbol Asla Sadece Futbol Değildir" kitabının yazarı Simon Kuper'den bir müthiş eser daha. Yahudi kulübü olarak bilinen Ajax'ın II. Dünya Savaşı sırasında Hollanda'nın savaşta canilerle nasıl işbirliği yaptığını, soykırım karşısında direnmeyen, kendisine dokulmamasını dilemekten öteye geçmeyen bir halkın tarihini, belgeleri ile yazmış. II. Dünya Savaşı sırasında Yahudilere yapılanları üstü kapalı bir şekilde eleştirmekten kaçınmamış. Özellikle, Hollandalıların savaşta Yahudileri arkadan vurduğunu futbol diliyle açıklamış.

Hollanda halkının bencil, ayrımcı, acımasız ve korkakça davranmasına varan bir anlatım var. Kitabı okuduğunuzda işgal altındaki Batı Avrupa'nın diğer bölgelerinde süren savaş sırasında Naziler'in propaganda malzemesi olduğu futbolun izlenilmesine ve oynanılmasına devam edilmesi de ilginç bir konu. Ayrıca, genel olarak II. Dünya Savaşı sırasındaki Avrupa'daki futboldan da bahsediyor. Zaten, benim ilgimi de bu konu çekmişti. Dünya Savaşı olurken, nasıl oluyor da insanlar futbol oynamaya ve izlemeye devam edebiliyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Jan Vesely | Büyük Mücadele

Maccabi karşısında inanılmaz işler yaptı. Koyduğu yürek ile takımı ateşlemesini bildi. Daha koyulacak çok yürek ve maç var. Sonu güzellikler ile bitmesi temennisiyle.

Fenerbahçe Yeni Sezon Formaları / 2012-2013

2012/2013 Fenerbahçe Formaları  2012/2013 Efsane Çubuklu Forma   2012/2013 Arma Forma 2012/2013 Gölge Kanarya Forma

Lise Dö Sen Benuğa / Umut Sarıkaya

Uykusuz karikatüristlerinden Umut Sarıkaya'nın zamanında çizdiği karikatürü internette siteleri gezinirken rastladım. Görünce eski günlere geri döndüm. Lise zamanlarım aklıma geldi. Hey gidi günler hey!