16 Mar 2012

Kale Çizgisi Teknolojisi


1-Clint Hill'in bariz bir şekilde kale çizgisini geçen topu gol olarak değer kazanmıyor. 


2- Almanya'nın 4-1 kazandığı İngiltere karşılaşmasında Lampard'ın kale çizgisini geçmesine rağmen gol değeri taşımayan pozisyon oyunun kaderini değiştirmişti. 


3- 2005 yılı Manchester United - Tottenham karşılaşması. Mendes'in orta sahadan vurduğu topu Roy Carroll çıkartıyor fakat top kale çizgisini çoktan geçmiş.


4- En ilginç sayılmayan gol. Hatta en talihsizi. Freddie Sears'ın C.Palace'da kiralık oynadığı dönemde Bristol maçında kalenin içinden çıkan top gol değeri taşımıyor.


5- Serie A'da Milan - Juventus karşılaşmasında Muntari'nin kafa vuruşunu Buffon içerden çıkartıyor. Bunun üzerine Buffon, "neden gol olduğunu" söyleyim tarzında bir açıklama yapmıştı.


6- Clive Allen'in kullandığı frikik vuruşu, kale içindeki direkten dönüyor ve sonuç aynı. Gol geçersiz. Tıpkı, Freddie Sears'ın golü gibi. 


7- Bu pozisyonda tam olarak ne oluyor bilemiyorum. Cidden ilginç bir pozisyon. Fakat, hakem John Eustace'nin kendi kalesine gol attığı kararını çıkartıyor. 


8- Geçen sene Stamford'da oynanılan Chelsea - Tottenham maçında Lampard'ın çizgiden çıkan topuna hakem gol kararı çıkartmıştı. 


En son Clint Hill'in sayılmayan golünün ardından Sepp Blatter'e "kale çizgisi teknolojisi" konusunda büyük baskılar yapılıyormuş. Haksız da değiller. Gol olduğu halde sayılmayanlar, gol olmadığı halde sayılan pozisyonlar sonrasında ufak bir kamera görüntüsü ile topun kale çizgisinin geçilip geçilmediği rahatlıkla tespit edilir. Fakat, teknolojinin çok daha fazla futbolun içine girmesi konusunda kaygıları olan kesim çoğunlukta. Bu yüzden bu teknolojiden biraz daha uzak kalacağız gibi gözüküyor.

Yalnız, Freddie Sears'ın ve Clive Allen'ın sayılmayan golleri "sayılmayan goller" sıralamasında ilk sırayı alır. Kale'nin iç direğine çarpan golü görmemek de adama "düdük" astırtır!
Share:

Hiç yorum yok:

© Geri Pas Yok! All rights reserved | Theme Designed by Seo Blogger Templates