21 Mar 2013

Tarihte Bugün | Brian Clough - 21 Mart 1939Okunulan ve izlenilen filmler sonrasında Brian Clough, daha sağlıklı bilgiler edindiğimiz seneler menajerlik oyunlarından bürünmek istediğimiz karakterin kendisi olmuştur. Alt küme takımlarında takım alıp, üst lige yükselip ve sonrasında Avrupa kupalarında şampiyonluklar yaşamaya çalıştığımız kişidir. Kimsenin "büyük" takım almadığı ve özellikle İngiltere alt liglerinden takım tercihi yaparak, gecesini gündüzüne katarak aldığı takımı bir üst lige çıkartma çabasıdır aslında Brian Clough.

Futbolcularla, yöneticilerle, medyayla ve çevresiyle sürekli aksi yönde fikirlere sahip olması ve futbol için yapamayacaklarının sınırlı olması o'nu bu büyük başarılara iten unsurların başında geliyorken; bizler sadece bilgisayar oyunları sınırları içerisinde bunları yapmaya çalışıyorduk. Hangimiz, kulüpten gelen bir mesaja ultimatom verdiğimizde kovulmadık ve sonucunda uzun süre takımsız oyuna devam etmedik ki?

Brian Clough, Derby County takımıyla yaşadığı başarıları hangimiz okumadık? Hangimiz o başarıların hikayelerinden bir pay çıkartmadık? İkinci ligden birinci lige ve sonrasında Şampiyon Kulüpler Kupası yarı finaline uzanan bir başarıyı benimsemedik. Asıl, Brian Clough'u tanımamıza ve efsanemiz haline getiren hikaye; Nottingham Forest ile yaşadıkları. Nottingham ile ikinci ligden gelerek birinci lig şampiyonluğu ve Avrupa'nın zirvesindeki en büyük kupayı kazanmaya gidilen yolu hangimiz izlemedik? Tesadüf eseri değil... Üst üste iki sene Avrupa'nın zirvesinde dolaşan ve kupayı kazanan Nottingham Forest efsanesinin baş mimarlarından Brian Clough için yazılacak-çizilecek çok hikaye vardır.

Brian Clough'u en iyi anlatan hikayelerden biridir; "The Damned United" filmi. Zamanın efsane isimlerinden Don Revie karşısında bir efsane olma çabası ve 44 günlük Leeds United kariyerinin sonrasında müthiş bir yükselişin hikayesidir. 21 Mart 1939 tarihinde doğan Brian Clough efsanesini bu güzel günde analım istedik. Filmi izlemeyen arkadaşlar; Brian Clough hikayesini mutlaka izlemeli.

Share:

Hiç yorum yok:

© Geri Pas Yok! All rights reserved | Theme Designed by Seo Blogger Templates