31 Mar 2013

Bisiklet FutboluFutbolun her türlüsüne denk geldim. Fakat, böylesini ilk defa görüyorum. Çok ilginç bir spor gibi gelebilir yalnız geçmişi 1893 yılına kadar dayanmakta. Almanya bu sporun öncüsü konumunda. 310 civarında Bisiklet Futbol Takımı mevcut. Dünya'da en bilinir adıyla "radball" 2'şerli takımlarla oynanmakta. Sadece bisikletle ve kafayla topa müdahale izni var. Karşılaşmalar 7 dakikalık iki devreden oynanılıyor. Futbol topu "hayvan kılından" yapılmış. Sporcuların oyun esnasında zemine değmeleri yasak. Değdikleri anda ceza ceza alıyorlar. 40 metre civarında bir oyun alanı mevcut.

Bu kategoride ilk Dünya Kupası 1929 yılında yapılmış. Sporun en iyisi olarak gösterilen isimler; Pospisil kardeşler olarak gösteriliyor. Jindrich - Oca Pospisil kardeşler "Bisiklet Futbolu"nda 20 kez Dünya Şampiyonluğu kazanma başarısı göstermişler.

Uzun lafın kısası tarihi bu kadar eski bir sporun varlığından 2013 yılında haberdar oldum. Büyük bir yetenek gerektirdiğini düşündüğüm "Bisiklet Futbolu" için sporculara büyük saygı duydum. Bu işi yapabilmek öyle herkesin harcı değil. Bu sporu yapanların çoğunun "Artistik Bisiklet" sporundan gelmiş olması da ayrı bir başlık açılması gereken bir konu.

Kısaca; #Respect
Share:

Hiç yorum yok:

© Geri Pas Yok! All rights reserved | Theme Designed by Seo Blogger Templates