Ana içeriğe atla

Beşiktaş - Fenerbahçe Maç Önü | Twitter

Yarın oynanılacak derbi öncesi gönül isterdi buraya yazalım fakat vakit ayıramadığımdan, aklımdan ve istatistikler açısından maçın genel görünümüyle ilgili fikrimi "twitter" hesabımız üzerinden paylaşmıştım. Maç öncesi; onları derleyip-toplayıp buraya koymak fikir edinilmesi açısından daha iyi olacağını düşündüm. Dün gece "twitter" üzerinden derbi için neler paylaşmışız;

* Beşiktaş - Fenerbahçe derbisi öncesi konuşacak olursak; Fenerbahçe ilk golü bulursa "kazanır" diyebiliriz. Neden?

* Fenerbahçe bu sezon öne geçtiği karşılaşmalarda yediği gol sayısı; 2. Öndeyken; gol yemesi zorlaşan bir takım.

* Beşiktaş takımı geriye düştüğü karşılaşmalarda sadece 8 gol bulabilmiş. Öndeyken sadece 2 gol yemiş Fenerbahçe karşısında işleri zor.

* Beşiktaş takımı öne geçtipi taktirde neler olur? Fenerbahçe geriye düştüğü karşılaşmalarda rakip fileleri 15 kez havalandırmış.

* Beşiktaş takımının karşılaşmada ilk golü bulduğu karşılaşmalarda yediği gol sayısı; 19. Bu istatistik çok önemli.

* Fenerbahçe takımı için en büyük sıkıntı, maçın berabere devam etmesi. Maç berabere giderken Fenerbahçe'nin yediği gol sayısı; 17.

* Maç berabere durumda giderken, Beşiktaş takımının attığı gol sayısı ise; 22. Bu durumda Fenerbahçe takımı için dezavantaj yaratmakta.

* Kanatları iyi kapatan Fenerbahçe takımı, gollerini genellikle "cepheden" bulan Beşiktaş maçında "cepheyi" iyi savunursa; avantaj sağlar.

* Fenerbahçe takımındaki sorunların başında ise; ilk golü bulmasından sonra geliyor aslında. Çünkü, ilk gol sonrası bulunan gol sayısı; 10.

* Futbolcularda oluşan otomatik olarak "savunma" anlayışı hücumsal anlamda zayıflık göstermekte.

* Bu durum da "rahat" bir şekilde tamamlanabilecek karşılaşmaları zora sokmakta. Beşiktaş maçında böyle olması büyük sıkıntı yaratabilir.

* #30 Beşiktaş takımının "ceza alanı içinden" yediği gol sayısı. Fenerbahçe takımının "ceza alanı içinden" attığı gol sayısı.

* #7 Beşiktaş ve Fenerbahçe takımlarının "serbest vuruştan" kalelerinde gördükleri gol sayıları.

Önder Ayhan Pektaş
@GeripasyokBlog

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Alex de Souza #2

Palmeiras FC zamanlarında Alex de Souza... 

Fenerbahçe Yeni Sezon Formaları / 2012-2013

2012/2013 Fenerbahçe Formaları  2012/2013 Efsane Çubuklu Forma   2012/2013 Arma Forma 2012/2013 Gölge Kanarya Forma

Lise Dö Sen Benuğa / Umut Sarıkaya

Uykusuz karikatüristlerinden Umut Sarıkaya'nın zamanında çizdiği karikatürü internette siteleri gezinirken rastladım. Görünce eski günlere geri döndüm. Lise zamanlarım aklıma geldi. Hey gidi günler hey!