Ana içeriğe atla

Fordingbridge Turks

İnternet'te yabancı siteleri dolarşıken, çok ilginç bir konuyla karşılaştım. Çok eskilere, bundan 143 yıl öncesine dayanan bir konuya. İngiltere'de Plevne savaşı sırasında kurulmuş bir "Türk" takımına rastladım. Osmanlı'nın herkesi şaşırtan, o meşhur "Plevne Savunması'na" kadar dayanan bir tarih. Nedir, kimler kurmuştur, nasıl kurulmuştur diye araştırırken çok fazla yabancı kaynaklı bilgiye ulaşamadım. Fakat, ülkemizde bu takımdan haberdar olan ve haber yapan kişilere denk geldim. Gazeteci Mustafa Köker'in bir yazısına rastladım. 7 yıl önce yazdığı yazıyı şimdi bulmak ve tarihten bahsetmesi gerçekten de gecenin 3'ünde bile ilgimi çekmişti.

Fordingbridge Turks takımıyla ilgili bilgileri Mustafa Köker'in yazısıyla edinebildim. Dilerseniz, Mustafa Köker'in yazısıyla tarihin 6. futbol kulübü olan "Fordingbridge Turks" takımını tanıyalım;

Bundan tam 136 yıl öncesi... Yıl 1868... Yer, İnglitere’nin Hampshire bölgesinde, orman içindeki Fordingbridge kasabası. Adını kasabanın tam ortasından geçen nehir üzerine 811 yıl önce kurulmuş olan tarihi köprüden alır Fordingbridge. O yıllarda henüz, bugün dünya üzerinde milyonları savuran ‘futbol’un adı bile yoktur. Kasaba içinde oluşan iki gurup ortaya atılan meşin yuvarlağı tekmeleyerek oyun oynamaktadır. Oynadıkları oyuna da İngilizce’de ‘ayaktopu’ anlamına gelen ‘football’ denmektedir. Amatörce başlayan yeni oyun türünü daha düzenli hale getirmek için bir kulüp kurma kararı alır Fordingbridgeliler.  
Kurdukları kulübü dünyanın 6. eski futbol kulübü olarak tarihe kaydettirirler. Kulüp, artık daha düzenli takım halinde ortaya çıkar; ancak bu takıma bir de isim gerekmektedir. Aynı tarihlerde Gazi Osman Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu, Plevne’de tarihe not düşen savunması ile dilden dile dolaşmaktadır. ‘Plevne Savunması’ dünyanın diğer yanlarında olduğu gibi Fordingbridge kasabasında da merakla takip edilmektedir.  
Fordingbridge futbol takımının rakipleri karşısısında ortaya çıkardığı savunma ağırlıklı futbol, Osmanlı ordusunun dünya tarihine geçen Plevne Savunması’na benzetildiği için taraftarlar takımlarına, ‘Come on Turks (Haydi Türkler)’ ve ‘Live Long Turks (Çok yaşayın Türkler)’ tezahüratlarıyla destek verince, takımın adı da kendiliğinden ortaya çıkar... Bütün futbolcuları İngiliz olan takımının adı ‘Fordingbridge Turks’ konur.  
Maçlara çıkarken onların adı artık ‘Turks’tür. Yani ‘Türkler’... İngiltere’nin küçük bir kasabasında kurulan ve bütün oyuncuları İngiliz olduğu halde ilk Türk futbol takımı olan ‘Fordingbridge Turks’, tarihler 1881’i gösterirken, dünyanın ilk futbol kupalarından biri olan ‘Basingstoke Kupası’nı kazanarak adını ülke çapında duyurur. Tarihin akışı devam etmekte, dünyada dengeler değişmekte, dostlukların yerini düşmanlıklar almaktadır. Ve İngiliz ordusu Çanakkale önlerinde Türk askeri ile karşı karşıyadır. İngiliz kamuoyunda Türkler artık ‘düşman’dır. ‘Fordingbridge Turks’ de adını değiştirmelidir. Yapılan bütün baskılara rağmen kulüp yöreticileri ‘Turks’ adını değiştirmemek için sonuna kadar direnirler ve o gün ‘düşman’ olarak gördükleri Türkler, takım adı olarak günümüze kadar gelecektir. 
Böylece, tarihin tozlanmış sayfaları arasından bu ve benzeri nice bilinmeyen dostluklar karşımıza çıkmaya devam edecektir. Futbolun beşiği İngiltere’de bundan tam 136 yıl önce ‘Turks’ adıyla kurulan takımın Türkiye ile ilişkileri ise geride bıraktığımız yıllarda gerçekleşti. Zamanın büyükelçilik müsteşarı Müfit Özdeş ile maliye müşaviri Avni Özcan’ın da katıldığı ‘Türk Günü Karnavalı’ sonrası başlayan dostluk köprüsü, takip eden yıllarda devam etti. Adı gibi amblemi de Türk bayrağının ay-yıldızından oluşan ‘Fordingbridge Turks’ ile Türkiye arasındaki ilişkiler, Futbol Federasyonu eski Başkanı Şenes Erzik’in de yardımı ile daha sonraki yıllarda gelişti. Kulüp yöneticileri İngiltere-Türkiye maçı için Türkiye’ye davet edildi. 
Türklerden habersiz ‘Türk’ adını alan ve Türk bayrağını takımın amblemi yapan 136 yıllık ‘Fordingbridge Turks’ kulübü, her yıl kuruluş yıl dönümünü törenlerle kutluyor. Ay-yıldızlı Türk bayrağı bu İngiliz kasabasında her kutlamada elden ele dolaşıyor. Ve her hafta sonu yapılan maçlarda taraftarlar yine 136 yıl öncesindeki gibi ‘Haydi Türkler’, ‘Savulun Türkler geliyor’ tezahuratları ile takımlarına destek vermeye devam ediyor. Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa’nın tarihe geçen savunmasından adını alan ‘Fordingbridge Turks’, 136 yıldır yeşil sahalarda top koşturuyor. Bize de İngiltere’deki Osmanlı izlerini ya da ‘İngiliz Türkler’i tarihin satır aralarından çıkarıp kamuoyuna yansıtmak kalıyor.  Mustafa KÖKER


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Alex de Souza #2

Palmeiras FC zamanlarında Alex de Souza... 

Fenerbahçe Yeni Sezon Formaları / 2012-2013

2012/2013 Fenerbahçe Formaları  2012/2013 Efsane Çubuklu Forma   2012/2013 Arma Forma 2012/2013 Gölge Kanarya Forma

Lise Dö Sen Benuğa / Umut Sarıkaya

Uykusuz karikatüristlerinden Umut Sarıkaya'nın zamanında çizdiği karikatürü internette siteleri gezinirken rastladım. Görünce eski günlere geri döndüm. Lise zamanlarım aklıma geldi. Hey gidi günler hey!